قرأ    (oku)
Simyacının yolu tehlikelidir. Anlaşılması güçtür. Toplumsal öğretilere ters düşer. Onun için hiçbir simyacı ve gerçek şifacı(şifa aracısı) kitlelere mal olmamıştır. Kitleler onları tanıyamamıştır. Çünkü kitlelerin kriterleri sözde güvenlik üzerine kuruludur. Onlar için her şey belirlenmiş ve sınırları tayin edilmiştir ve zihin bunlardan vazgeçmek veya bunları dönüştürmek istemez. Kayalara tutunan balıkları bilir misiniz? Kayaları bırakamazlarmış,bırakırlarsa öleceklerine inanırlarmış. Dedeleri de öyleymiş. Hep bu inanç varmış. Bir gün bir asi çıkmış aralarından,doğası buymuş. Böyle bir yaşama dayanamamış ve “öleceksem de ölürüm” demiş ve bırakmış. Sağa sola çarpmış,kafası gözü yarılmış ama,ölmemiş,yüzmeyi öğrenmiş ve denize ulaşmış, orada başka balıkları görmüş,başka başka dünyaları da keşfetmiş,sonra arkadaşlarının yanına gelmiş.”Korkmayın,bırakın ellerinizi,ölmüyorsunuz” demiş.”Aksine,yüzüyorsunuz,yaşıyorsunuz.”

Arkadaşları ne demiş biliyor musunuz? “O balık sapıttı,sakın ona uymayın.O tehlikeli.”
Doğrudur,tehlikelidir onlara göre Şems,Hızır… Onları sevmek kolay değildir. Herkes çok seviyor da ondan diyorum. İnsan zannındaki Hızır’ı seviyor.Nefsinin hoşuna gideni,kendini seviyor. Kolay değildir sevmek.Bırakabilmek kolay değildir.
Böyle bir yolda önünde kimse yok. Bütün dengelerinizi sarsan birini sevebilir misiniz? Size göre hep yanlış yapan biri var. Ama hayat manevî egolara tutunarak ilerlemez,dönüşemez.”

Sevgi yargılamaz,sevgi asla bitmez.

Kubilay Aktaş-Simya kitabından alıntıdır.

Kitabı sipariş etmek için buraya tıklayabilirsiniz.