Seoul’la ilgili aldığım birkaç soruyu burada topladım, keyifli okumalar dilerim 🙂

Here are some of the questions and answers i got about being in Seoul. Good reads 🙂

1-SEOUL’a neden gittin? NEDEN Seoul’a gittin? 

Gerçekten bir sebebi yoktu. Bir değişiklik yapmak istemiştim, şimdiye kadar başka ülkelerde yaşadım ve ara sıra bunu yapmayı seviyorum 🙂 Daha önce hiç gelmediğim, hiç kimseyi tanımadığım ve dilini bile konuşmadığım bi ülkede olmak istedim. Ve bi yandan da dansla ilgili ufakça para kazanabileceğim bir yer olsun istedim. Neden bilmem, bir şekilde bir şeyler beni Seoul’a yönlendirdi, geldim 🙂

1-Why did YOU go to Seoul? Why SEOUL?

Literally no reason.I wanted to make a change and i have lived in several countries and i like to do it 🙂 I wanted to be somewhere that i have never been before and where i dont know anyone and where i dont even speak the language with a slight chance of making money of dancing. I honestly dont know how. Life brought me to Seoul,so i went.

 

2-Dansçıları önceden mi tanıyordun?

Sanırım yukarıdaki soruda bunun da cevabını verdim.HİÇKİMSEYİ tanımıyordum. Sadece LipJ’i biraz biliyordum ama onunla arkadaş değildik, sadece tanışmıştım New York’ta 🙂 Gerçekten öylesine bi house müzik kulübünde, iyi bi arkadaşım olan Frankie J’e rastladım. O beni contemporary dansçılarıyla tanıştırdı ve Sejong Üniverstesi Sahne Sanatları bölümünden kabul aldım. Bunu açıklamakta fayda var, çünkü malesef yabancı öğrenci almıyorlar okula. Bana verdikleri kabul, haftada 3 gün olmak üzere 2şer saatlik contemporary,bale ve jazz derslerine girme izniydi. Ve bu zaten harika.

2-Did you know the dancers before?

I believe i answered this question above. I didnt know ANYONE. I only knew of LipJ as we just once met in NY. In such a random house club tho, i bumped into my dear friend from the UK named Frankie J. He introduced me to contemporary dancers and i was allowed to take classes in Sejong University / Performing Arts .

3-Nasıl para kazanıyorsun? 

Bi ülkeye giderken para biriktirerek gitmeyi tercih ediyorum. Ama bunun dışında dans ve yoga dersleri vererek para kazanabileceğime güvenerek gidiyorum. Hiç dans dersi vermedim Seoul’da, ama bir klipte oynadım, bir de filmde. Bir tane de sunum yaptım Türkiye’yi tanıtan. Ve mesela kaldığım guesthouse’te haftanın 2 günü çalışmaya başladım, böylece orada da bedava kaldım. Bence bi insanın istedikten sonra (koşullar ne olursa olsun) , hayal ettiği her şey, gerçekliği olabilir.

3-How do you earn money?

I honestly prefer to save money and then to visit a country. But i always trust in God and i always think that getting a job out of dancing or yoga. I have never taught in Seoul tho, but i danced in a music video and played in a Korean drama movie 😀 . Also i started to work at the guesthouse that i was staying so i started staying there for free.

 

4-Ne zaman döneceksin?

Bilmiyorum. Gelecekler ilgili bu şekilde planlar yapmıyorum. Mesela dün Seoul’daydım, bugünse Bali’deyim. Hayatın akışına ve Allah’a güveniyorum. Ne zaman döneceğim, Bali’de ne kadar kalacağım falan… gelecekle ilgili sorulara asla cevap veremem, çünkü her şey nasip 🙂

4-When are you coming back?

GUYS. I dont know. I dıbt really plan of future. Like i was in Seoul yesterday and now im here in Bali. How long? I dont know. I only have faith in God and the flow of life. I cant answer any of the questions about the future cause i dont know

5-Güney Kore’de insanlar ve yaşam stili nasıl?

GARİP :-D. Asla yargılayamam tabiki ama sadece benim alıştığım yaşam stilinden çok farklılar. Geleneksel kültürlerinin getirmiş olduğu inanılmaz saygıdan dolayı duygularını göstermeye çok kapalılar. Yani birine sarılınca ona aşık olduğumu falan düşünenler çok. Gençler bundan biraz daha uzak ama onların da çoğunun beyni estetik ameliyat ile yıkanmış. Genel olarak kozmetik ve estetik çok ilerlemiş ve çok yaygın. Bu belki kiminin hoşuna gidebilir ama ben böyle yapay bi enerjiden hoşlanmıyorum.

Yaşam stili olarak ”çok çalış,daha çok partile” olarak yaşıyorlar. Bunun temel nedeni, hayatlarında genel olarak mutsuz olmaları ve sisteme tamamen bağlı olmaları. Mesela insanlar evliliklerinde mutsuzsa bile boşanmıyorlar, çünkü ayıpmış falan. Sürekli çalışıp, sürekli partiliyorlar. Ne zaman uyuyorlar ben de bilmiyorum 😀 

5-Lifestyle in South Korea?

WEIRD. I mean i cant judge cause it’s only what i am not used to. Due to their traditional respect background, they never show her emotions and they are so close to emotions and to tune in their inner selves. Like if i was to hug someone they would think i am in love 😀 . The youth is more free of course but then again, they might be slightly too free now… They are brainwashed with the idea of not loving themselves for who they are and wanting to be someone else. I dont like that kinda fictional energy.

As a lifestyle ”work hard party harder” somehow they always find a way to stay disconnected in their inner selves.

6-Ulaşım

Ulaşım mükemmel! Neredeyse her sokakta bir metro durağı bulmak mümkün, otobüs durakları da aynı şekilde ve gece otobüsleri ile de şehrin her yerinden her yerine ulaşım hala mümkün.

6-Transportation 

..is absolutely awesome! always on time and almost in every street you can find a metro station . Also night bus is very handy and there are even little pillows for you can rest your head.

7-Yemek

Arkadaşlar, yemek benim için çok zordu. Yemek kültürleri et ve balık üzerine ve ben vejeteryan olduğum için en mantıklısı pazardan alıp evde yapmaktı. Ben de öyle yaptım 😀

7-Food  

Br0s. it was such a struggle for me cause its a meat and fish based country. So me i prefered to get veggies from street markt and to cook them home . But meat lovers , you’re gonna LOVE that Korean BBQ.

Sevgiler x

Başka sorularınız olursa lütfen iletişime geçmekten çekinmeyin,böylece ben de bu yazıyı güncellemeye devam ederim.

Love x

Any other questions please contact me so i can keep updating this post 🙂 

 

www.youtube.com/c/ezgilu

www.patreon.com/ezgilu