WAVELAHU NE DEMEK?•

ENGLISH BELOW

Merhaba, bu sayfada instagram @WAVELAHU ,ortadaki her postta,sanat ve bilgi paylaşacağım, ilk bilgi postum, wavelahu ne demek?
w-av-e-la-hu . VAV, Arapça’da bir harf, W ile yazmamın sebebi, Word(kelime)’ün ilk harfi olması, burada şiirlerimi paylaşacağım, ve şiirler kelimelerden oluşuyor e , yine arapça’da bir harf olan Elif harfinin ilk harfi olması. İlerleyen postlarda bütün bu harflerin ne anlama geldiğini de açıklayacağım. La, “La ilahe illa Allah” zikrindeki, La, ve hû ise, bu da geçer ya hu! Zikrindeki hû devam eden postlarda, bunları açıklayacağım •

و

VAV ne anlama gelmektedir?
Vav harfi geçmişten günümüze, tasavvufi anlamda secde eden insan ya da cenin pozisyonundaki bebek anlamına gelmektedir. Secdedeki insanın kalbi,kafasından yukardadır, yani kalbi zihninden üstün durumdadır. Vav harfi, Allah’ın karşısında “kul” olduğunun bilincinde olmanın sembolüdür ve Allah kavramı korkulacak bir güç değil, sevgi ve varOLuş’un koşulsuz bütünlüğüdür. Yüksek benliğimizdir. Koşulsuz var-OL-AN’dır. Ayrıca VAV’ın sayısal değeri 6dır ki,6 yaradılışın sayısıdır, bunu numeroloji anlattığım postlarda daha ayrıntılı anlatacağım

Elif Harfi ne anlama gelmektedir? ﺍ

‘’Elif harfinin boğazda, harflerin seslerinin çıkış yerlerinin sonundan, ki o nefesin çıkış yeridir, nefeslerin son çıkış yerine kadar nefes olarak yayılır ve dıştaki havaya kadar uzar. Dolayısıyla elif bütün harflerin çıkış yerlerini dolaşmış olur. Yani elif harfinin sesi ortaya çıkınca bütün harflerin sesleri de ortaya çıkmış olur. İşte bu, Elif’in her şeyi var eden olmasıdır.  Bu özellik Elif’e ait olan 1 rakamının yönünden de geçerlidir. Bütün harfler Elif harfine yerleşir ve ondan oluşur. Fakat Elif ise onlara yerleşmez. Elif ancak kendi ruhaniyetine yerleşir. Aynı şekilde 1 de sayılara yerleşir ama kendisi sayı değildir.’’

Etimolojik yapısı ile Elif harfi, ‘’sevmek,cana yakın olmak,dost olmak’’ anlamlarına gelir.

‘’Elif, alfabenin ilk harfi ve diğer bütün harflerin sebebi ve kaynağıdır.’’

Elif harfi bir harften sonra okunduğu zaman ‘’o’’ olarak okunur ki bu Türkçe’de 3. Kişi zamiridir.’’O’’ Allah isminin yerine geçer ve Türkçe’deki O harfi Arapça’daki ‘’Hu’’ harfinin karşılığıdır ki bunu da ‘’Wavelahu’’ daki ‘’hu’’yu açıklarken ayrıntılarıyla anlatacağım.

Elif , her zaman dik yazılır. Bu, sufilerdeki anlamıyla, dünyada olabilecek şeylere karşı ‘’Elif gibi dimdik ayakta kalmaya devam etmek’’ anlamı ile kullanılır.

Elif; geçmişi ve geleceği ŞİMDİ’de birleştiren harftir. Şimdiyi,elifi bilen, her şeyi bilmiş Olur.

Şimdi ‘’La’’ harfini kısaca açıklayacağım. La harfi, ‘’La ilahe illa Allah’’ zikrindeki La’dır. Bu zikrin Türkçe karşılığı ise, Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur. Allah kavramının bizim dışımızda, bambaşka korkutucu bir şey değil, parçası ve bütünü olduğumuz,tekleyen ve bir olan yüce yaradan olduğunu hatırlatmakta fayda var. LA zikri, O’ndan başka her şeye LA çekmek anlamında kullanılıyor.sufizimde.. Yani, Allah (yüksek benliğim,tekamülüm) ile arama girecek her şeye HAYIR diyebilmek ve bunu kendine sık sık hatırlatıp Olmak adına kullanılan zikr.

Hu zikrindeyiz.Hu zikrinin anlamı oldukça fazla fakat ben sadece kısaca bahsedip benim en çok kendime yakın bulduğum anlamını anlatacağım.Hu, Allah’ın ismi olmakla beraber,tanımı yapılamaz çünkü sadece OL’unabilirJ.Hu hiçbir varlığın açıklayamayacağı varOLuş makamı anlamına gelir. Ayrıca ‘’Bu da geçer ya Hu!’’yu mutlaka duymuş,hatta kullanmış bile olabilirsiniz.Buradaki Hu,iyi ya da kötü etiketi taktığımız her şeyin geçici olduğunu hatırlatan kavramdır .Yani artık HU olmuş bilinç,dışarıdan hiçbir ŞEY tarafından sarsılamaz,dengede,La’da ve Hu’dadır.

Hello!
On this page of mine instagram @WAVELAHU ; i will be sharing my poems and words on the sides and in the middle i will share art and knowledge. So here goes the first knowledge part, what does WAVELAHU mean? When you break it down it’s Wav-e-la-hu. Vav is a letter from Arabic, and the reason why it’s with W here, is because of “Words”, it represents the poems that is created by words. E is the first letter of arabic letter “Elif”(aleph) , and Lâ is from the mantra of “La ilahe illa Allah” , and hû is another arabic mantra from “this too,shall pass ya Hû!” . I will break down the letters in the following posts and explain the meanings behind too

What does VAV letter mean?
The letter of VAV from past to present represents of a human that is praying or a baby that is inside of the belly of mother. When praying in this position, one’s heart is above than one’s head, which means heart above mind Vav letter is a reminder of we’re man of God and God here stands for not something that is scary but something that is actually a whole and completed and LOVE of being. Its our higher self and unconditional being depending on no circumstances. Also, the numerological value of VAV is 6 which is the number of “creating” but i will explain this with details when talking about numerology.

 

What does ‘’Aleph’’ mean?    ﺍ

‘’Aleph’’ is the first letter of the alphabet and the reason why all the letters are. Aleph’s number value is 1 and all other numbers need 1 to be except for 1 cause 1 is already there.Aleph letter is written vertical and sufis explain this as ‘’Standing up against how the world may challenge you,know thy self and remember that 1 divine Creator that is embodied in us.’’Aleph, is the letter that connects past and future in NOW. One who knows NOW knows it ALL.

i will talk about the meaning of LA letter shortly.La comes from the zikr of ’’La Ilahe Illa Allah’’ which basically means there are no divine than Allah.And here i think its useful to remind what Allah stands for,it’s the higher and divine consciouss that is 1.La zikr is being used to say’’NO!’ ’to everything that possibly can get into your way and your higher self which is God/Allah/Universe.Whatever you want to call it.This zikr is being used i say no to everything that can drop me away from my path to my higher self,embody itJ

Selamın Aleykoum! Time for HU zikr.There are lots of deep meanings to HU tho i will talk about it shortly and why i picked it.Hu,is one of the names of Allah.Hu is the state of being and state of existence that cant be put in words.Also,have you ever heard ‘’This too shall pass!’’(Turkish –Bu da geçer ya HU!).So the Hu stands as a reminder that everything we tend to label good or bad or whatever, is temporary and so it is to reminder to stay detached with awareness.

Vesselam

@wavelahu