1. Garudasana’yı Kartal Pozu olarak duymuş ve nedenini merak etmiş olabilirsiniz.Garuda’nın hikayesi bunu anlamamıza yardımcı olabilir.Hint mitolojisinde , Garuda, Vishnu’nun taşıyıcısıdır.Kendisi kartalın kanatlarına,kafasına ve gövdesine sahip, insan kolları ve bacakları olan kocaman bir kuş olarak tasvir edilir.

Garuda’nın hikayesi, annesi Vinata’nın yılanlarla saçma bir iddiaya tutuştuğunu öğrendiğinde başlar. İddiayı kaybettikten sonra Vinata, Patala’da yılanların yeraltı şehrinde tutsak edilir. Garuda, annesini kurtarmak niyetiyle yılanların yanına gittiğinde,yılanlar ona annesini serbest bırakmanın tek yolunun onlara Tanrıların meyvesi olarak bilinen ”amrita”yı getirmesi olduğunu söylerler.Amrita, bir dağın tepesindeki gölde bulunur ve Garuda buraya ulaşmak için 3 engeli atlatmak zorundadır. Garuda, annesini serbest bırakmak amacına kendini adar ve yola düşer.

Aşmak zorunda olduğu ilk engel bir ateş çemberidir.Garuda yakınlardaki bir nehirden bol miktarda su çeker ve bununla ateşi söndürerek çemberin içinden yara almadan geçmeyi başarır.İkinci engel dairesel bir kapıdır ve kapının deliğini döndüren yere bir metal çivilenmiştir.Garuda insanüstü güçlerini kullanarak kendisini küçücük yapar ve buradan zarar görmeden kapının o minik deliğinden geçer.Üçüncü engel ise, Garuda’ya saldıran bir çift zehirli yılandır.Garuda dev gibi kanatlarını çırparak bir toz fırtınası oluşturur ve yılanlar henüz göremiyorken onları gagasıyla öldürme şansını ele geçirir.Böylece Garuda birkaç amrita alır ve annesini serbest bırakacak şeyler artık elindedir.Tam onları yılanlara sunacakken, birkaç Tanrı gelir ve bu meyveleri tekrar dağın tepesindeki göle götürür.Yılanlar ise birkaç damla yakalamayı başarmıştır fakat damlalar o kadar ağırdır ki bu onların dilini ikiye ayırır.Yılanların dillerinin çatal gibi olmasının sebebi bu yüzdendir diye anlatılır.

Kurtarıldığına çok mutlu olan Vinata, yılanlarla bir daha asla iddiaya girmeyeceğine yemin eder.

 

Bunun yorumu ise bence şöyledir:

model: ezgilu
fotoğraf: İzmir Karuna Yoga

Garuda, engelleri aşmak için değişimi kabul etmemizi söyler. Hepimiz hayatımızda bir sürü roller içindeyiz-anna/baba,kardeş/arkadaş,çocuk/eş…- ve bütün bu rollerin hepsi farklı amaçlara hizmet ederken bize de farklı güçlenmeler ve ödüller verirler. Garuda kendi hikayesindeki engelleri aşmak için bir sürü taktik kullandı ve biz de bunu yapabilmeliyiz.

Yoga pozu Garudasana, şaşırtmayıcı bir şekilde birkaç varyasyona sahip. Garudasana’ya ilk girdiğimizde ”kanatlarımız” uzun ve açıktır ve poza ilerlediğimizde her şeyi merkeze toplar ve küçültürüz.Kendimizin küçük bir hali şekline geliriz. Belki uçan kartal pozunu denemişsinizdir (Kartal kolları ile 3.savaşçı), ki bu bence Garuda’nın hikayesinde geçmek zorunda olduğu dairsel kapının pozudur.

Belki sizin bunlar dışında da farkettikleriniz vardır

Şifa olsun

flow@ezgilu.com

Orjinal ingilizce metin

Çeviri: ezgilu.